پوشاک چرمی به دلیل داشتن سبک و استایل خاص خود از جمله پوشاک محبوب قشر جوان محسوب می شود اما به منظور حفاظت مناس از سرما می تواند برای افراد با سنین بالا نیز مناسب باشد.

لباس چرم به عنوان یک کالای شیک و لوکس علاقمندان خاص خود را دارد. برای افرادی که در لیست خریدشان انتخاب پوشاکی از جنس چرم ارجحیت دارد، آگاهی در مورد لباس چرم و نحوه نگهداری از چرم، برای حفظ کیفیت و ماندگاری آن ضروری است.

همه افراد کم و بیش از یک یا چند کالای چرم استفاده کرده اند. انواع مدل کت چرم مردانه، کاپشن چرم، کیف و کفش، بارانی چرم زنانه، دستکش و حتی اکسسوری چرم از جمله کالاهایی هستند که روز به روز در عرصه مد و فشن بیشتر به چشم می آیند.

در ابتدای مقاله گذری کوتاه بر معرفی چرم، تاریخچه چرم، تجارت چرم، مرغوب ترین نوع چرم و تولیدکنندگان پوشاک چرمی در دنیا می اندازیم. سپس به انواع پوشاک چرم و نحوه مراقبت از لوازم و البسه چرمی می پردازیم.

چرم در لغت نامه دهخدا به معنی پوست می باشد و در فرهنگ عمید چرم به پوست دباغی شده حیوانات گفته می شود.

شر از همان روزی که به کاربردهای پوست حیوانات در زندگی روزمره پی برد تلاش کرد تا نحوه نگهداری و دباغی پوست را مورد سنجش و آزمون قرار دهد.

بنابراین همین مسئله سرآغازی شد تا انسان مصرف پوست را به صورت خام کنار بگذارد. با گذشت زمان بشر توانست از پوست حیوانات در ساخت لوازم مورد نیاز خود همچون لباس، کفش، ظروف و چادر استفاده کند.

پوست حیوانات بعد از فرآیند دباغی از حالت طبیعی خود خارج می شود. چرم در حالت اولیه کاملا طبیعی و قابل انعطاف، ولی فسادپذیر است.

عملیات دباغی پوست را برای استفاده دایمی آماده می کند بدون آن که بوی ناخوشایندی داشته باشد. البته امروزه روش های آماده سازی پوست متنوع می باشد که طی آن پوست به چرم تبدیل می گردد.

تاریخچه

پیشینه استفاده از چرم قدمتی تاریخی دارد به گونه ای که نقاشی ها و دست نوشته های مصریان حکایت از از این موضوع دارد که چرم 5000 سال قبل از میلاد در کشور مصر مورد استفاده قرار گرفته است.

سپس یونانیان باستان لقب بهترین دباغی چرم را به خود اختصاص دادند و همین امر زمینه تجارت چرم و به دست گرفتن این فعالیت سودآور را فراهم ساخت.

بعدها رومی ها از چرم در صنایع دستی خود بهره گرفتند و در تجهیزات نظامی همچون زین و مهار از چرم کمک گرفتند.

با تکامل صنعت چرم بازارهای رقابتی استقبال چندانی از چرم دباغی شده نکردند. این چرم دارای ضخامت بود و برای ساخت پوشاک سبک مورد قبول نبود.تا اینکه استفاده از نمک کروم تا حد زیادی مشکل را مرتفع ساخت.

شاید به تصور بعضی از افراد کاربردهای چرم تنها به عرصه پوشاک منحصر می باشد، در حالی که تکنولوژی نقش خود را در صنعت چرم بسیار پررنگ تر از گذشته نشان داده است.

استفاده از چرم در زمینه تولید پوشاک و علی الخصوص کفش متداول است اما سرگذشت چرم به همین موارد ختم نمی شود زیرا از چرم در ساخت مبلمان و لوازم زینتی نیز استفاده می شود.

تجارت چرم

با کاربرد علم علی الخصوص شیمی، تولید کننده ها با تولید چرم مصنوعی و تلاش برای ورود آن به بازارهای رقابتی توانستند تا حدود زیادی جوابگوی نیاز مصرف کننده باشند.

با این وجود چرم طبیعی بخاطر زیبایی دست نخورده و طبیعی و قدرت انعطاف پذیری بالا، همچنان صدرنشین بازارهای جهانی تجارت چرم است.

صنعت چرم یکی از صنایع اشتغال زا به شمار می رود که در این حوزه صادرات و واردات بالایی را برای کشورهایی همچون ایتالیا، چین، ترکیه، روسیه و … به وجود آورده است.

کشور ایتالیا یکی از صادرکنندگان چرم در دنیا است و ضمنا در بخش ماشین آلات چرم سازی نیز 50 درصد ماشین آلات مورد نیاز را تولید می کند.

کشورهای اروپایی بعد از کشور ایتالیا از نظر صادرات ماشین آلات دباغی پوست، در جایگاه دوم جهان قرار دارند.

همچنین…

کشور ایتالیا یکی از کشورهای فعال در تولید پوشاک و کیف و کفش چرمی است. در طی سال های گذشته این کشور بازار رقابت را به دست گرفته است. امروزه کشور ترکیه از نظر تولید چرم بعد از ایتالیا، در جایگاه دوم قرار دارد.

چرم مراکشی به دلیل استحکام بالا و قدرت انعطاف پذیری در جایگاه بالایی قرار دارد. از این نوع چرم برای کالاهای چرمی همچون کیف های دستی و جیبی استفاده می شود.

چرم اسپانیایی از پوست اسب تهیه می شود و دارای استحکامی بالا و همچنین در مقابل آب نفوذناپذیر است.

چرم روسی یکی از مرغوب ترین و باکیفیت ترین چرم های جهان محسوب می شود. این چرم در ساخت چمدان، لباس و صحافی کتاب کاربرد دارد.

برندهایی که به عنوان تولیدکنندگان چرم در دنیا حرف اول را می زنند.

برندهای مشهور از جمله چنل، هرمس، بوتگا ونتا، بربری، ورساچه، دیزل، رالف لورن و گوچی به عنوان تولیدکنندگان اصلی پوشاک چرم در دنیا پیشرو هستند. اشاره مختصری به فعالیت تعدادی از این برندها در تولید پوشاک و لوازم چرمی می کنیم.

چنل یک برند محبوب و پرطرفدار است که کیف های بسیاری از چرم تولید می کند. کیفیت محصولات این برند وی را در میان رقبا سرآمد و پیشرو ساخته است.

هرمس یک برند باسابقه و محبوب است که به تولید کیف پول و کیف دستی چرم پرداخته و در این زمینه موفق بوده است.

بوتگا ونتا یک برند ایتالیایی است که در تولید کیف چرمی باکیفیت از سابقه درخشانی برخوردار است.

برند ورساچه که یک شرکت پوشاک و خانه مد ایتالیایی محسوب می شود. این برند به یک برند جهانی تبدیل شده است و به عرضه محصولاتی همچون پوشاک چرمی، کفش چرمی و … می پردازد.

گوچی که یک برند ایتالیایی معروف است و در زمینه کالاهای چرمی فعالیت دارد.

انواع چرم طبیعی

سنگین

چرم گاو به عنوان چرم سنگین مورد قبول تولیدکنندگان پوشاک است زیرا از کیفیت بالایی برخوردار است. زیبایی این نوع چرم در ساخت محصولات مرغوب از محبوبیت فوق العاده ای برخوردار است.

چرم گاو دارای سطحی کاملا صاف است و شامل چرم نرم و چرم خشک می شود.

همچنین مقاومت بالای این نوع چرم، یکی از فاکتورهایی می باشد که هر تولید کننده برای ساخت محصولات چرمی خود راغب به استفاده از این نوع چرم است.امروزه از چرم سنگین در ساخت تسمه های ماشین آلات صنعتی و زیره و رویه کفش استفاده می شود.

تولیدکنندگان پوشاک چرم در تولید کیف زنانه، کیف پول، کت مردانه و بارانی چرم زنانه از چرم سنگین استفاده می کنند چون دارای طول عمر و ماندگاری بیشتری است.

البته چرم گاومیش، گوساله و شتر نیز جزء چرم سنگین محسوب می شوند.

نیمه سنگین

شاید تا به حال کمتر با این نوع چرم رو به رو شده اید و یا اسم آن را خیلی کم شنیده اید. از چرم حیواناتی همچون شترمرغ و کوروکودیل کالاهای لوکسی ساخته می شود که گران قیمت و ارزشمند هستند.

سبک

همانطور که از نام این چرم برمی آید، چرم سبک دارای وزن سبک است و از پوست بز، بزغاله و گوسفند ساخته می شود.

چرم گوسفند از قیمت مناسبی نسبت به بقیه چرم های حیوانی برخوردار است و دارای سطحی صاف و لطیف است.

چرم بز از مقاومت بالاتری نسبت به چرم گوسفند برخوردار است اما در مقایسه با چرم گاو، به مقاومت چرم گاو نمی رسد.

از چرم سبک در ساخت محصولاتی همچون لباس چرم، دستکش چرم و کاپشن چرم استفاده می شود.

چرم هایی که در لیست پرفروش ترین ها در جهان قرار دارند.

ورنی

پوست گوساله در مقایسه با پوست گاو از کیفیت پایین تری برخوردار است. چرم ورنی از پوست گوساله تهیه می شود.

عمر این نوع چرم در مقایسه با چرم نبوک کمتر است اما محصولات این نوع چرم مخطبان خود را دارد. رویه این نوع چرم را با لاک خاصی می پوشانند تا از ظاهری براق برخوردار گردد.

ظاهر براق، شیک و لوکس این نوع چرم، برندهای معروف و غیرمعروف را برآن داشته تا از این نوع چرم در تهیه محصولات خود استفاده کنند. چرم ورنی در تولید و ساخت کفش و کیف مورد استفاده قرار می گیرد.

جیر

اصطلاح جیر یک کلمه فرانسوی است و به هر نوع چرم با یک سطح نرم و پرزدار گفته می شود. این چرم نازک تر و نرم تر از چرم نبوک است و در مقایسه با آن، از انعطاف پذیری بهتری برخوردار است.دوام چرم جیر از چرم نبوک کمتر است.

برای ساخت چرم جیر از پوست بز یا گوساله استفاده می کنند. این چرم از قسمت زیرین پوست که در تماس با گوشت بدن حیوان قرار دارد، ساخته می شود و جزء چرم سبک محسوب می شود.

چرم جیر از یک حالت مخملی برخوردار است و گاها به عنوان آستر در بعضی از محصولات به کار می رود.

برای خرید بهترین پوشاک چرم با کیفیت عالی و مرغوب با ما در تماس باشید و مشاوره های رایگان ما را از دست ندهید.

خانم اخباری

09127431286